Lapsevanemad tunnevad sageli hirmu, kui peavad jätma oma lapse esmakordselt lapsehoidja hoole alla ja see on täiesti normaalne.
Võib juhtuda, et esimest sammu uksest välja teha on väga raske, sest tihti ei teata, kuidas laps lapsehoidjaga kahekesi jäädes käitub või ennast tunneb. Lapsed on erinevad – kui üks laps ei tee ema või isa lahkumisest välja, jätkab muretult oma pooleli jäänud mängu ning võib-olla isegi lehvitab rõõmsalt, siis teine võib muutuda kurvaks ja hakata nutma niipea, kui vanem uksest välja astub. Lapsehoidjalegi ei ole see just parim algus uuel töökohal.
Kuigi pole olemas ühte kindlat reeglit, mis säärast olukorda leevendaks, on siiski mõned lihtsad sammud, mida jälgida, et nii lapsel, lapsevanemal kui ka hoidjal oleks lihtsam uue olukorraga harjuda ja sellest vaid rõõmu tunda.
Kui lapsevanem lahkub lapse juurest mitmeks tunniks, ilma et oleks seda lapsele eelnevalt selgitanud, pole lapsel võimalik lapsehoidja tulekuks vaimselt ette valmistuda.
Kui plaanid olla lapsest paar tundi eemal, on väga oluline, et laps sellest piisavalt varakult teaks, eriti, kui on plaanis teda uue lapsehoidjaga kahekesi jätta. Eelnev teavitamine ja info jagamine on oluline isegi siis, kui lapse juurde on tulemas keegi, keda laps juba varasemast teab või tunneb. See aitab lapsel hoidja kohale jõudmise ajaks olukorda teadvustada ja sellega harjuda.
Korralda lapsehoidjaga kokkusaamine mõnes kohvikus või pargis ja võta kindlasti laps kaasa. Lase hoidjal lapsega vabalt suhelda ja jälgi, kuidas see neil läheb. Sinu kohalolek tekitab lapsel hoidjaga suhtlemisel turvatunnet ja see põgus kohtumine tekitab ka Sinus endas kindlustunnet selles, kuidas nad omavahel klapivad. Kui kõik tundub olevat hästi, võid lapse hoidjaga paariks minutiks ka omavahele jätta.
Lapse kuulamine on hädavajalik. See aitab Sul paremini mõista, kas tal on hoidjaga seoses mõni mure või tunneb ennast temaga koos ebakindlalt. Kui laps oli eelmisel õhtul lapsehoidjaga kahekesi, uuri, mida ta lapsehoidjast arvab. Kas talle meeldis lapsehoidjaga koos veedetud aeg ja kas ta tundis ennast temaga mugavalt? Mis talle eriti ei meeldinud? Saades küsimustele positiivsed vastused ja lapsega avatult suheldes saad tunda ennast edaspidi kodust lahkudes muretumalt ja turvalisemalt. Mida vähem vastamata küsimusi ja muresid lapsel hoidjaga seoses, seda lihtsamini ja sujuvamini algus kulgeb.
See on väga oluline nii lapsehoidja kui lapse suhtes. Lapsehoidja ei pruugi täpselt teada, kuidas distsiplineerida Sinu last näiteks putru sööma, kui laps seda keeldub tegemast – ta võib olla kas liiga karm või liiga leebe. Laps võib hoidja ebakindlust kuritarvitada ning see omakorda võib viia probleemideni, mis hakkavad negatiivselt mõjutama kõiki tulevasi kohtumisi. Seega on oluline, et kõik osapooled on teadlikud lapsehoidja õigustest ja kohustustest. Ehkki Sa ei pruugi ennast mugavalt tunda, kui lapsehoidja distsiplineerib Sinu last nii nagu Sa ise, siis püüa sellega siiski leppida, sest lapsehoidja peab olema võimeline lapsele selgeks tegema, et ta peab täitma oma rolli nii nagu vanema poolt ette on nähtud.
See on lihtne ja levinud viis, kuidas lapsehoidjale tema töö lihtsamaks muuta. Lapsevanamana tead Sa kõiki oma lapse harjumusi või kombeid, kuid lapsehoidja ei tea nendest alguses mitte midagi. Seega tuleta meelde kõik igapäevased tegevused mida lapsele teha meeldib, ja too välja mõned punktid, mis võiks aidata lapsehoidjat tema töös ja suhtlusel lapsega. Kui lapsehoidja teab täpselt, millist unejuturaamatut riiulilt haarata või millisesse kaussi hommikuputru tõsta, siis aitab see tal lapsega head kontakti luua ja paneb aluse eduakale lapsehoidja ja lapse vahelisele suhtlusele.
Need nõuanded ei pruugi küll tagada ideaalset kohanemist uue lapsehoidjaga esimesel päeval, kuid nende viie punkti teadmine võib muuta kogu protsessi sujuvamaks ja lihtsamaks nii lapsele, lapsevanemale, kui hoidjale. See esmapilgul ehk väike osa võib pikas perspektiivis suurt rolli mängida.
Superhoidjad tagavad alati sinu e-posti aadressi privaatsuse.